Wszystko, co musisz wiedzieć o testosteronie

Aby lepiej zrozumieć magię chemii w naszym ciele, musimy najpierw wiedzieć, jaką rolę odgrywa testosteron w pierwszej kolejności.

Wszyscy chcemy wiedzieć, co dzieje się pod naszą skórą i co wpływa na nasze zdrowe – od żywności, którą spożywamy po substancje chemiczne w naszym proszku do prania. Istnieje szereg czynników, które mogą wpływać na nasze hormony. Aby lepiej zrozumieć magię chemii w naszym ciele, musimy najpierw wiedzieć, jaką rolę odgrywa testosteron w pierwszej kolejności.

Testosteron to po pierwsze hormon determinujący męskość, ale często źle rozumiany. Poniżej łączymy fakty dotyczące testosteronu i zasadnicze role, które odgrywa w naszym ciele, aby pomóc ci lepiej kontrolować gospodarkę hormonalną:

Co to jest testosteron?

Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym, a także anabolicznym sterydem. Jest przede wszystkim związany z cechami męskimi i ma kluczową rolę w rozwoju męskich tkanek rozrodczych. Chociaż mężczyźni mają go w większych ilościach, kobiety wytwarzają testosteron również w jajnikach.

Co robi testosteron?

Testosteron wywołuje rozwój wewnętrznego i zewnętrznego płodu męskiego, w tym jądra i gruczołu krokowego. Odgrywa również kluczową rolę w dojrzewaniu męskim: pobudza wzrost, zwiększenie masy mięśniowej i kostnej, wzrost włosów na ciele i zmiany w narządach płciowych. U mężczyzn i kobiet testosteron wysyła sygnały do organizmu, aby generować nowe komórki krwi w celu zwiększenia siły mięśni i kości w okresie dojrzewania. Poziom tego hormony wpływa na popęd płciowy u mężczyzn i kobiet.

Dlaczego testosteron jest ważny?

Testosteron reguluje wiele funkcji w naszych ciałach, zwłaszcza w męskich. To niezwykły hormon. Wzmacnia kości, wzmacnia libido i pomaga regulować metabolizm insuliny, glukozy i tłuszczu, co prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej. Im więcej testosteronu, tym większa jest masa mięśni, dzięki zdolności syntezy białka. Jest również związany z optymalizacją funkcji poznawczych a naukowcy stwierdzili nawet, że testosteron może pomagać walczyć z depresją.

Jak niski poziom testosteronu powoduje problemy?

Kiedy poziom testosteronu jest niski, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie człowieka. Brak tego hormonu może powodować zwiększenie tkanki tłuszczowej, niską sprawność seksualną, zmarszczki skóry, utratę włosów i niski poziom nastroju. Nie trzeba dodawać, że może mieć wpływ na kondycję, wygląd, życie społeczne i poczucie własnej wartości.

Czy zbyt wysoki poziom testosteronu może powodować problemy?

Wysoki poziom testosterony u mężczyzn jest czymś naturalnym i nie powinien sprawiać problemów. Jeśli człowiek używa anabolicznych sterydów i sztucznie podwyższa poziom testosteronu, może to prowadzić do zmniejszenia libido, kurczenia się jąder, niepłodności, drażliwości i wzrostu piersi. Jeśli poziom testosteronu u kobiet wzrośnie, może to prowadzić do powstawania trądziku, wzrostu włosów na ciele i twarzy, zaburzeń nastroju, obniżenia głosu i łysiny. Jeśli jesteś kobietą o wysokim poziomie testosteronu, należy również zbadać możliwość zachorowania na zespół policystycznych jajników.

Jak uzyskać równowagę hormonalną?

U mężczyzn stężenie testosteronu może rosnąć w wyniku regularnych ćwiczeń fizycznych i stymulacji hormonu wzrostu. Czerwone winogrona, tuńczyk, granat i miód mogą pomóc wzmocnić poziom testosteronu poprzez zwiększenie przepływu krwi, zwalczanie impotencji, zwiększenie popędu płciowego i aktywizację spermy. Innym ważnym ćwiczeniem pobudzającym wzrost tego hormonu jest odstresowanie się. Niezależnie od tego, czy to poprzez medytację, ćwiczenie jogi czy orzeźwiające kąpiele wodne, oddawanie hormonu stresu –kortyzolu – może sprawić, że poziom testosteronu będzie rosnąć. Ćwiczenia fizyczne są konieczne w celu zmniejszenia testosteronu u kobiet. Redukcja ilości cukru i rafinowanych węglowodanów w diecie również może pomóc, ponieważ insulina w tych pokarmach prowadzi do produkcji męskich hormonów w jajnikach.

Wizyta w klubie

Umów się na wizytę w klubie. Dotyczy osób, które nie odwiedziły klubu w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Kategoria Tagi