Jak uczyć dziecko pływać – przewodnik krok po kroku

Nauczenie dziecka pływania pomaga zwiększyć jego pewność siebie w wodzie, a także wykształcić dobre nawyki oraz zachować sprawność i aktywność.

Pływanie zapobiega również negatywnym skutkom siedzącego trybu życia. Poprawia koordynację, siłę i elastyczność – a zajęcia nauki pływania to fantastyczny sposób na nawiązanie nowych znajomości przez dzieci.

Ale nie jest to tylko dobra zabawa. Nauka pływania jest kluczowa dla bezpieczeństwa twojego malucha – może pewnego dnia uratować życie twojego dziecka, zapobiegając utonięciu.

Opanowanie tej cennej umiejętności może odbywać się przy odpowiednim wsparciu profesjonalistów. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć – w Holmes Place uczymy pływać dzieci w każdym wieku i na różnym poziomie zaawansowania. Oczywiście pozostawienie nauki profesjonalistom jest najlepszym sposobem, aby twoje dziecko uczyło się pływać poprawnie i bezpiecznie. Są również sposoby, dzięki którym możesz nauczyć je tej umiejętności życiowej na własną rękę:

1. Ustal harmonogram krótkich lekcji

Jeśli Twoje dziecko nie uczęszcza na zajęcia, warto ustalić harmonogram zajęć pływania. Jeśli spróbujesz nauczyć swoją pociechę wielu rzeczy w jeden dzień, zapomni, będzie zdezorientowane i popełni błędy. Oznacz daty w swoim kalendarzu i trzymaj się tego. Wypróbuj pół godziny pływania podczas każdej sesji – to optymalny czas na zaangażowanie dzieci i zapamiętanie tego, czego się nauczą.

2. Rozpocznij z kopnięciem

Nauczanie dzieci pływania zwykle zaczyna się od kopania pod wodą. Na szczęście one to uwielbiają. Ustaw dzieci tak, by zwisały na pływaku lub rynnie basenu i kopały nogami tak prosto, jak to tylko możliwe. Wiele dzieci opuszcza nogi, więc ważne jest, aby pomóc im wyrównać swoje ciało i utrzymać się na powierzchni.

3. Pęcherzyki i oddychanie

Gdy dziecko opanuje umiejętność kopania, naucz je dmuchać bąbelki w wodzie. Możesz to zrobić nawet w wannie w domu. Poproś, aby wstrzymało oddech i umieściło usta w wodzie, stopniowo zbliżając się do ust i nosa. Wiele dzieci może być poruszonych tą lekcją. Aby nowa umiejętność była mniej zniechęcająca, rób to razem z nimi. Oczy i włosy powinny być suche. Okulary pływackie są idealne na tym etapie – maluchy myślą, że są fajne i pozwalają im widzieć pod wodą.

4. Wiosłowanie

Kiedy już będą miały ochotę zanurzyć się w basenie, naucz swoich pływaków, jak używać ramion i „przedzierać” się przez wodę. W przypadku młodych ludzi o ograniczonej sile ramienia, najlepszy chwyt pływacki to naprzemienne kopanie nogami połączone z naprzemiennym podciąganiem się za pomocą rąk i ramion. Po pewnym czasie stwierdzą, że używanie rąk i nóg razem przychodzi naturalnie.

5. Zacznij zabawę!

Ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, gdy próbujesz nauczyć swoje dziecko pływać jest nuda. Jeden z najlepszych sposobów na ułatwienie nauki to przekształcenie lekcji pływania w grę. Rzuć wyzwanie, aby pływać dalej, pływać przez hula-hop lub zbierać kije do nurkowania z dna basenu. Korzystaj z zabawek i pływaków, a także bierz udział w wyścigach, aby twoje dziecko było lepiej nastawione do nauki pływania.

Oczywiście, niektóre dzieci są bardziej skłonne do nieposłuszeństwa wobec rodziców, więc łączenie własnych sesji z lekcjami z instruktorem pływania pomoże dziecku robić większe postępy. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, ale im częściej uczęszczają na zajęcia, tym szybciej się uczą.

Napisz do nas

Wyślij zapytanie używając poniższego formularza

Kategoria Tagi